
A telepek neve, és a bennük elhelyezett székely családok száma:
E telepekre a székelyekkel egy időben vitézi családokat (vitézeket) hősi halottak és kitüntetettek hozzátartozóit is telepítettek, s ugyanúgy mint a székelyek, ők is ház- és földjuttatásban részesültek. Akik itt aztán a székelyekkel megbarátkozva igen jó viszonyban éltek egymás között.
Az új telepesek megérkezésük után a földeket a gazdasági év végéig ősi székely szokás szerint kalákában, közös munkával mővelték meg. Így nem maradt mőveletlenül egyetlen darab föld sem. Majd miután megkapták a nekik járó földterületet, és ellátták őket a szükséges termelési eszközökkel, bácskai életük rövid idő alatt virágzóvá vált. Megbarátkoztak az új termelési eljárásokkal s magával a sík rónasági tájjal is, mely eleinte nagyon idegen volt számukra.
A bukovinai székelyek hazatérését akkor az egész magyar sajtó és minden jóakaratú magyar kitörő örömmel fogadta. Milotay István "Akik hazatértek" címmel, lélekbe markoló vezércikket írt az Új Magyarságban, melynek egy kis részét itt közlöm:
"Jöttek már hetek óta ezren, kétezren, ötezren, tízezren, tizenkétezren és még többen is. Most itt vannak s alighogy letörölték homlokukról a felkerekedés, az elszakadás, a hazavándorlás gondját, már a tűzhelyek felett, a kovácsműhelyekben már cseng a kalapács, kutyák ugatnak a kerítés mögül, gyerekek hancúroznak az utca porában, tehénbőgés hallatszik az istállókból, és harsány itthoni kakasszó köszönti az első hajnalokat az új szállásokon."
A birtokba helyezési munkálatok mintegy három hónap alatt nyertek befejezést. Minden községben létesült templom, iskola, egészségház, napközi otthon és óvoda, valamint fogyasztási (Hangya) szövetkezet.
A Bácskába való hazatelepüléssel új szakasz, új fejezet kezdődött a bukovinai székelyek életében. Az új életkezdés az új otthonban olyan, mint az új esztendő izgalma, amikor az emberek arra gondolnak: vajon mit hoz az új esztendő? A hazatelepültek azért mégis az életkezdés új izgalmában erősen hitték, hogy most már nemcsak otthonuk, hanem hazájuk is van. 1942-ben minden család megkapta a honosítási okiratot, magyar állampolgárrá lett.

Ugyan ez év októberében a fiatal hadkötelesek bevonultak. Az élet folyt tovább. A híres bácskai termőföld gazdag búzatermést adott minden évben. Virágzásnak, fejlődésnek indult minden. Megszokták és megszerették az emberek a szép egyenes tájat. Megszokták és megszerették környezetüket.
A németek 1944. március 19-én megszállták Magyarországot. Az ország megszállása az egész magyarságnak, köztük az új telepes székelyeknek is nyugtalanságot okozott. A II. világháború, Hitler katonáinak a kegyetlenkedései, a zsidóság üldözése, a bombázások, a létbizonytalanság elszomorította őket. Nem csoda, hiszen már az első világháború kellős közepében éltek, de azelőtt és azután is meg tudtak békességben lenni románnal, zsidóval és némettel, és megvolt közöttük a kölcsönös megbecsülés, a kölcsönös megértés.